rok szkolny 2018/19 - Kleks

Idź do spisu treści

Menu główne:

Z życia szkoły

Dopiero co witaliśmy się we wrześniu, a tu już czerwiec nie wiadomo skąd, gdzie i jak puka do drzwi naszych i woła: WAKACJE!!! WAKACJE!!! Nadeszła pora wypoczynku, relaksu i odprężenia. Wystarczy nauki i dyscypliny, czas skorzystać z uroków pięknej pogody, słońca. Czas na wyjazd, może nawet i do Polski… Z pewnością niektórzy z nas odwiedzą swoje rodziny i krewnych w ojczyźnie. Póki co, w naszej szkole uroczystość zakończenia roku, podsumowanie rocznej przygody z Kleksem, odebranie dyplomów, nagród i gratulacji.

Zakup przyznanych uczniom nagród w kwocie 249.05 e był współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.  

czerwcowa gazetka

zdjęcia z uroczystości zakończenia roku szkolnego

Maj okazał się być okazją do zgłębienia historii Polski, zdarzeń związanych z uchwaleniem Konstytucji 3-ego Maja. Wspominaliśmy również o święcie Polonii i Polaków za granicami kraju, które obchodzimy 2 maja. Wszystkie grupy przygotowały również niespodzianki dla swoich mam z okazji Dnia Matki obchodzonego w Polsce 26 maja.
gazetka

Kwiecień. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie. O tym jak obchodzimy Wielkanoc opowiedzieli uczniowie grupy Bananów.

Wielkanoc w Kleksie - więcej zdjęć tutaj.

Marzec. „Tam daleko, gdzie wysoka sosna, maszeruje drogą mała Wiosna” - to słowa piosenki namiętnie śpiewanej w naszej szkole w miesiącu marcu. Wiosna maszerowała, maszerowała i przymaszerowała do celu, zapanowała w naszej okolicy, mamy nadzieję, że na dobre w tym roku. Temat wiosny i zmian w tym czasie zachodzących w przyrodzie gościł w naszych skromnych progach. Nie obyło się też bez śpiewu, muzyki, tańców, nie zabrakło przedstawienia teatralnego, orszaku wiosennego, jak zawsze było interesująco, kolorowo, intrygująco.
gazetka



W lutym również czekała na naszych uczniów słodka niespodzianka - z okazji zbliżającego się tłustego czwartku - objadaliśmy się pączkami. zdjęcia

gazetka

W lutym mieliśmy specjalnych gości, na zaporszenie Polsko-Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego - patrona naszej szkoły, przyjechał do nas teatrzyk kukiełkowy "Pasikonik" z przedstawieniem "Kozucha Kłamczucha".
Bajka opowiadała o kozie, która przez swoje podstępne kłamstwa wyrządziła wiele zła, jednak sprawiedliwość szybko dała o sobie znać. Pewna siebie koza dostała porządną nauczkę, zrozumiała swe błędy i ostatecznie postanawia się poprawić ...
Uczniowie aktywnie brali udział w przedstawieniu, pomagali w ocenie dobrych i złych zachowań bohaterów.
więcej zdjęć

"Już za chwilę bal się zacznie,
Pędzi z miotłą czarownica,
Biegnie kowboj z policjantem,
Kim ja jestem?-tajemnica!

Bal,bal,bal,wspaniały bal,
Karnawał już puka do drzwi,
Bal,bal,bal,przebierańców bal,
Każdy co noc o nim śni..."


Jak co roku w naszej szkole odbył się Bal karnawałowy w jednym miejscu zebrali się bohaterowie chyba wszystkich bajek,baśni i filmów dla dzieci.
Nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursach tanecznych, zabawach ruchowych, dowiedzieli się o historii i tradycji obchodzenia zabaw karnawałowych w Polsce i w Europie, ale też dodatkowo wszyscy nasi uczniowie nauczyli się podstawowego kroku Poloneza.
Przy doskonałej zabawie nie mogło zabraknąć łakoci,którymi raczyli się nasi podopieczni w przerwach karnawałowych szaleństw.


Miesiąc styczeń, czas do życzeń. A więc życzym pomyślności, Boga, chleba, dobrych gości”- tym oto staropolskim zwrotem witamy dziś naszych drogich czytelników, którzy  śledzą nasze poczynania i  działania.  Miesiąc styczeń już za nami, przeminął nie wiedzieć kiedy. W styczniu zdołaliśmy się spotkać trzy razy. Wszyscy powitaliśmy Nowy 2019 Rok, przywołaliśmy Panią Zimę i złożyliśmy życzenia naszym ukochanym dziadkom, którym tak bardzo na obczyźnie nam tu brakuje. Przecież to między innymi dla nich uczymy się języka polskiego. Na efekty nie trzeba długo czekać. Z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc poprawiają się nasze umiejętności językowe, sukcesywnie zdobywamy nowe kompetencje.

styczniowa gazetka

Grudzień w naszej szkole upłynął już w świątecznej atmosferze, ponieważ ostatnie zajęcia grudniowe to nie tradycyjne lekcje, a czynny udział naszych uczniów w żywym projekcie pt."Świąteczne spotkanie z Kleksem". Do szkoły zawitał niezwykły gość...i...?o nie,nie wcale nie św.Mikołaj, a babcia Małgosia, która to wzorem kążdej super babci przeczytała opowieść wigilijną, pośpiewała wraz z uczniami kolędy i pastorałki oraz poczęstowała piernikami. Ale to nie koniec, bo uczniowie naszej szkoły również przygotowali niespodzianki takie jak przepiękne wierszyki recytowane z pamięci oraz bezkonkurencyjne zaśpiewane koledy przy akompaniamencie instrumentów własnoręcznie wykonanych przez uczniów oraz gitary, na której pięknie grała pani Karina. Każda z grup zaprezentowała sie fenomenalnie. Ale nie mogło przecież zabraknąć mikołajowych niespodzianek i tu nasz szkolny Elf, w którego wcieliła się pani Monika połączył się na swój tajemniczy sposób z Mikołajem i obdarował wszystkich uczniów prezentami. Na naszym świątecznym spotkaniu ogłosiliśmy również wyniki naszego konkursu niepodległościowego, w którym wyłoniliśmy i nagrodziliśmy trzech głównych zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy. Ponieważ każdy z uczestników konkursu włożył mnóstwo pracy,to wszyscy otrzymali drobne upominki.

Gazetka listopad/grudzień 2018

Natomiast ostatnie zajęcia listopadowe w naszej szkole przyniosły kolejne niespodzianki, ponieważ uczniowie naszej szkoły mieli okazję na własnej skórze przekonać się o mocy andrzejkowych wróżb. Zabawy andrzejkowe zostały przygotowane i przeprowadzone przez najstarszą grupę Moreli. Uczniowie ci wprowadzili nas w świat tradycji związanej z przepowiedniami. Mieliśmy okazję zobaczyć swoją przyszłość interpretując kleksa na kartce papieru, sprawdzić kto pierwszy będzie musiał szykować się do zamążpójścia, poznać imię wybranka lub wybranki serca. Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się także skąd się ta polska tradycja wywodzi oraz jakie wróżby były najpopularniejsze w różnych regionach Polski. Nie zabrakło śmiechu i dobrej zabawy.


   
Początek listopada w naszej szkole upłynął nam na obchodach uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn polski "Mazurek Dąbrowskiego", wysłuchali legend związanych z początkami państwa polskiego oraz pogadanek historycznych na temat rozbiorów Polski,walki o niepodległość i odzyskania niepodległości. Wszyscy uczniowie wykonali na warsztatach plastycznych okolicznościowe kotyliony. Nie zabrakło też prezentacji postaci wybitnych Polaków, znanych i cenionych na całym świecie za swoje dokonania.

Długie jesienne wieczory przybiegły do nas zamaszyście, deszczem polały, wiatr rozpostarły, pozrzucały na ziemię z drzew liście. Październikowa słota, ziąb i zawierucha wdarły się w mury polskiej szkoły, a my zamieniliśmy ją na pełen przygód, niespodzianek świat zabaw. W październiku  w klasach królowała właśnie tematyka jesienna.
październikowa gazetka

Zdjęcia z października

W naszej szkole reszta miesiąca upłynęła nam na poznawaniu nowych uczniów, oglądaniu nowych podręczników i powrocie z nową siłą i energią do nauki języka polskiego.
Więcej zdjęć

wrześniowa gazetka

W dniu 15 września 2018 roku nasza szkoła już po raz piąty otworzyła swe drzwi dla dla naszych wsapniałych uczniów. Po uroczystym przywitaniu dzieci przez Panią Dyrektor i oficjalnym rozpoczęiu nowego roku szkoknego w sali gimnastycznej uczniowie uczestniczyli w pierwszych zajęciach. Wszystki życzymy powodzenia i zapału do: nauki, zabawy i rozwijania siebie.
wiecej zdjęć

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego